Windows NT 3.x
Windows NT
- (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2. Najnowsza stabilna wersja NT to 6.3 czyli Windows 8.1 dla komputerów osobistych i stacji roboczych oraz Windows Server 2012 R2 dla serwerów. Na jądrze Windows NT oparto system Windows Phone 8 (w przeciwieństwie do Windows Phone 7, które było oparte na Windows CE).
Windows NT 3.1
pierwsze wydanie systemu operacyjnego Windows NT. System swoją nazwę zawdzięcza systemowi Microsoft Windows 3.x, ponieważ posiadał taki sam interfejs użytkownika. Premiera systemu miała miejsce 27 lipca 1993. Windows NT 3.1 mógł być uruchamiany na komputerach z procesorami Intel x86, DEC Alpha i MIPS R4000.
Historia
Windows NT 3.1 najpierw miał być nazwany OS/2 3.0 jako trzecia wersja systemu operacyjnego opracowywanego przez Microsoft i IBM. Kiedy Windows 3.0 został wydany w maju 1990 Microsoft zdecydował się na zmianę interfejsu systemu Windows NT. To właśnie spowodowało konflikt między Microsoftem a IBM-em, a jego konsekwencją był rozpad i zakończenie współpracy[2]. IBM kontynuował rozwój OS/2 w pojedynkę, podczas gdy Microsoft od nowa zaczął opracowywać Windows NT 3.1. Pierwszy pokaz Windows NT zwanego "Windows Advanced Server for Lan Manager" miał miejsce na konferencji developerów w sierpniu 1992 i produkt formalnie został ogłoszony wiosną 1993 COMDEX w Atlancie, Georgi.
Windows NT 3.5
(znany też pod nazwą kodową Daytona) – drugie wydanie systemu operacyjnego Windows NT. Premiera systemu miała miejsce 21 września 1994. Jeden z głównych celów, które twórcy chcieli osiągnąć podczas tworzenia systemu było zwiększenie prędkości działania. Jest to pierwsza wersja NT, która przyjęła nazwy Windows NT Workstation i Windows NT Server. Poprzednie edycje Windowsa NT (Microsoft Windows NT 3.1) nazywane były Windows NT i Windows NT Advanced Server. Nowością w Windows NT 3.5 był nowy ekran ładowania systemu oraz interfejs użytkownika przejęty z Windows for Workgroups. W lipcu 1995 roku Windows NT 3.5 z Service Packiem 3 został sklasyfikowany przez National Security Agency jako spełniający kryteria TCSEC C2.
Windows NT 3.51
trzecie wydanie systemu operacyjnego Windows NT. Premiera systemu miała miejsce 30 maja 1995, dziewięć miesięcy po premierze Windows NT 3.5. System posiadał taki sam interfejs użytkownika jak jego poprzednik.
Historia
Windows NT w wersji 3.51 został określony jako wydanie dla Power PC. Pierwotnie planowano wydać wersję 3.5 dla komputerów Power PC. Edycja 3.51 została wydana dla architektur x86, MIPS i Alpha. Pomimo że NT posiada zupełnie inne jądro, w Windows NT 3.51 możliwe jest uruchamianie aplikacji Win32.
Windows 95
Interfejs
W systemie Windows 95 pojawiło się kilka elementów interfejsu, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start, pasek zadań i ikona Mój komputer.
Internet Explorer
Od wersji OSR1 Windows 95 był dostarczany z możliwą do odinstalowania przeglądarką internetową Internet Explorer. Do wersji OSR 2.5 na oddzielnym nośniku dołączano Internet Explorera 4.0, który dawał możliwość integracji przeglądarki z systemem. Automatyczna instalacja przeglądarki razem z systemem w domyślnej konfiguracji stała się przyczyną do wytoczenia przeciw Microsoftowi procesu antymonopolowego.
Plug and Play
Wprowadzono mechanizm instalowania sprzętu: system sam wykrywa włożoną kartę i prosi o sterowniki do niej.
Sukces Windows 95
Sukces Windows 95 był wynikiem zakrojonej na wielką skalę kampanii marketingowej Microsoftu[4]. Podczas premiery Windows 95 The Rolling Stones zagrali utwór "Start Me Up". W dniu premiery systemu w Wielkiej Brytanii gazeta The Times była rozdawana za darmo - Microsoft zapłacił wydawcy za wszystkie egzemplarze. W rezultacie prowadzonej kampanii Windows 95 wyparł z rynku OS/2 oraz konkurencyjne wersje DOS. W wersji OSR2.x wprowadzono poprawki techniczne, m.in. ulepszono obsługę sprzętu i dodano obsługę nowego systemu plików, co zyskało uznanie również nastawionych dotąd sceptycznie użytkowników.
Zakończenie wsparcia technicznego
31 grudnia 2001 firma Microsoft zakończyła udzielanie wsparcia technicznego dla tej wersji systemu operacyjnego
Windows NT 4.0
Windows NT 4.0 to 32 bitowy system operacyjny pracujący na jądrze hybrydowym, wydany w 1996. Był początkiem wysiłków Microsoftu zmierzających do wprowadzenia linii Windows NT na rynek stacji roboczych. Składnikami nowej edycji jest interfejs Windows 95 i jądro dotychczasowej edycji Windows NT. Windows NT 4.0 jest stabilniejszy niż systemy z rodziny Windows 9x (Windows 95, Windows 98, Windows Me). Wsparcie techniczne dla Windows NT 4.0 zakończyło się 30 czerwca (Workstation) oraz 31 grudnia 2004 (edycje serwerowe). Jego następcą jest Microsoft Windows 2000.
Wady Windows NT 4.0
Podczas gdy większość programów pisana dla Windows 95 w środowisku Windows NT 4.0 uruchamia się bez problemów, gry 3D mogą nie działać ze względu na ograniczone wsparcie dla DirectX. Windows NT 4.0 nie obsługuje również technologii Plug and Play oraz USB, jednak za pomocą sterowników firm trzecich można uzyskać namiastkę tych funkcji. Windows NT 4.0 posiada również mniej przyjazny interfejs użytkownika niż Windows 95, ze względu na specyfikę tych dwóch systemów – Windows 95 to system operacyjny przeznaczony do zastosowań domowych, a NT – profesjonalnych np. zarządzania siecią.
Edycje
Windows NT 4.0 został wydany w czterech wersjach:
Systemy dla serwerów: